Kiretaža je ambulantni zahvat te se preporučuje da pacijentica osigura da netko dođe po nju i bude sa njom tijekom prvih 24 sata nakon zahvata.
Zbog naknadnog djelovanja primijenjenih lijekova pacijentica smije tek nakon 24 sata ponovno sudjelovati u cestovnom prometu odnosno osobno upravljati vozilom ili biciklom, raditi sa tvorničkim strojevima, baviti se opasnim aktivnostima i piti alkohol.
Na sam dan zahvata treba izbjegavati fizički napor!
U slučaju DC zbog propale trudnoće ili spontanog pobačaja potrebno je na kontrolnom pregledu isključiti postojanje izvanmaternične trudnoće, što se javlja iznimno rijetko.
U slučaju dijagnostičke kiretaže (kiretaža za otkrivanje i utvrđivanje bolesti ili u terapijske svrhe) ovisno o PHD nalazu mogu biti potrebne daljnje kontrole i liječenje. O tome se pacijentica može posavjetovati s liječnikom/icom.
U sprječavanju mogućih kasnih komplikacija potrebno je tijekom sljedećih dva tjedna izbjegavati:
- • tampone, koristite uloške. Svrha pobačaja jest ta da sav sadržaj neometano izađe. Ako krvarenje postane toliko intenzivno da ga je nemoguće kontrolirati, važno je odmah kontaktirati liječnika/icu.
- • seksualne odnose tjedan dana nakon pobačaja, a već nakon prvog seksa šanse za trudnoću jednako su visoke kao i prije pobačaja.
• kupanje u kadi ili bazenu. Tuširanje je dopušteno, ovisno o općem zdravstvenom stanju.
Kontrolni pregled se obavlja dva tjedna nakon zahvata.
O rizicima kod provođenja dilatacije i kiretaže pročitajte na stranicama Poliklinike Harni.